Magnezijum je ključan mineral u prirodi i ljudskom telu. Potreban nam je u relativno velikim količinama i treba se redovno unositi. On je kofaktor u više od 300 enzimskih reakcija, zbog čega je ključan za mnoge važne fiziološke funkcije, kao što su ritam srca, krvni pritisak, funkcija nerava, te kontrakcija i relaksacija mišića. Prisutan je u svim tkivima, ali najviše u kostima, mišićima i mozgu.
Njegov nedostatak u zemljištu i ishrani može imati ozbiljne posledice po zdravlje biljaka i ljudi.
Zašto je magnezijuma sada manje u našoj hrani?
Magnezijum ima važnu ulogu u fotosintezi i proizvodnji hlorofila. Kada nije prisutan u dovoljnoj količini, može uzrokovati:
- Smanjen rast biljaka
- Slabiji kvalitet plodova
- Smanjenje prinosa
U poslednjim decenijama suočavamo se sa iscrpljenost zemljišta i opadajući kvalitet organskog zemljišta smanjuju nivo magnezijuma u hrani koju jedemo. Organsko zemljište postaje retkost, a obnova tla ide veoma sporo, što dovodi i do nedovoljnog unosa magnezijuma kroz ishranu. Stoga se javlja potreba za suplementacijom.
Hrana bogata magnezijumom
Preporučena dnevna količina magnezijuma je 320-420 miligrama. Ako imaš izbalansiranu kvalitetnu ishranu, dobićeš sav potreban magnezijum.
No, ako želiš da povećaš nivo magnezijuma, sledeća hrana je dobar izvor:
- Orašasti plodovi: Bademi, orasi, kesten
- Semenke: Bundeva, suncokret, chia semenke
- Zeleno povrće hemijski netretirano: Spanać, kelj, brokoli
- Integralne žitarice: Ovas, smeđi pirinač
- Kinoa
- Mahunarke: crni pasulj, leblebije
- Riba: Divlji losos, skuša, tuna
- Kvalitetna crna čokolada sa oko 80% ili više kakaa
Izaberi svoj suplement megnezijuma
Postoji mnogo oblika magnezijuma sa različitim prednostima.
Evo pregleda najefikasnijih formi, zajedno sa njihovim specifičnim prednostima:
- Magnezijum citrat: Lako se apsorbuje i deluje kao prirodni laksativ, pomažući u olakšavanju zatvora i poboljšanju probave.
- Magnezijum glicinat: Poboljšava san i smanjuje anksioznost. Glicin pomaže u proizvodnji GABA-e (γ-aminobuterna kiselina), neurotransmitera koji smanjuje stres.
- Magnezijum malat: Podržava proizvodnju energije i često se koristi za lečenje fibromijalgije (sindrom hroničnog bola). Takođe može pomoći kod migrena zahvaljujući svojoj ulozi u proizvodnji energije.
- Magnezijum taurat: Pomaže u regulaciji nivoa šećera u krvi i podržava zdravlje srca. Takođe može pomoći kod migrena i stabilizovati funkciju mozga.
- Magnezijum sulfat (u vidu Epsom soli): Koristi se u kupkama za opuštanje mišića i smanjenje bolova. Može pomoći u smanjenju stresa i napetosti, ali se slabo apsorbuje oralno.
- Magnezijum L-treonat: Najefikasnija forma za povećanje koncentracije magnezijuma u mozgu i poboljšanje kognitivnih funkcija.
- Magnezijum orotat: Promoviše zdravlje srca i često ga koriste sportisti zbog njegovog pozitivnog uticaja na rad kardiovaskularnog sistema.
Pre nego što započneš suplementaciju, posavetuj se sa svojim lekarom o najboljoj formi i dozi magnezijuma za svoj organizam, i svoje lične potrebe.
Zašto suplementacija magnezijumom postaje neophodna?
Brzi tempo života, hronični stres, prekomerna upotreba antibiotika i alkohola, hemikalija i iscrpljeno zemljište doprinose sve češćem nedostatku magnezijuma, koji pogađa čak 50-70% populacije prema nekim procenama. Na tržištu suplemenata postoji mnogo proizvoda, ali nisu svi kvalitetni. Mnogi su puni veštačkih ukusa i šećera ili se loše apsorbuju, što može značiti da ih tvoje telo slabo može iskoristiti, stoga kako da izabereš kvalitetan suplement pročitaj ovde.
Na prvom mestu uvek je ishrana, a suplementacija dolazi tek posle.
Nemoj čekati da se osećaš loše da bi započela sa novim navikama. Briga o svom zdravlju treba da bude preventivna – pobrini se za sebe dok si još dobro, kako bi održala optimalno zdravlje i bila još bolje!