Etarska ulja jedinstvene su, lako isparljive, organske smeše esencija aromatičnih biljaka. Ona su prvenstveno jedinstvena po svom sastavu, jer je svaka biljna esencija različitog hemijskog sastava. Tome doprinose mnogi faktori, poput onih spoljašnih koji utiču na samu biljku, načina na koji je prikupljana i čuvana, kao i načina na koje je ulje dobijeno. Hemijski sastav etarskog ulja odgovoran je za njegov miris, apsorpciju i efekat. U pitanju su veoma složene prirodne smeše koje sadrže najčešće od oko 20 do 60, a nekad i do 250 komponenata (jedinjenja) prisutnih u različitim koncentracijama.
Etarska ulja pronalazimo u prirodi, pre svega u aromatičnim biljkama. Možemo ih dobiti iz različitih delova same biljke (podzemni/nadzemni deo, ili pak cela biljka), zavisno od toga gde ih ona sintetiše.
Kako prepoznati razliku između prirodnih i sintetičkih etarskih ulja?
Razlika između prirodnih i sintetičkih etarskih ulja jeste bitna, pre svega ako odlučiš da ih sama odabereš i kupiš. Na svakoj bočici u kojoj je pakovano pravo (kvalitetno, čisto) etarsko ulje stajaće natpis “100% čisto etarsko ulje”. Iako je ovaj natpis dobra polazna tačka, postoje i drugi važni parametri na koje bi trebalo obratiti pažnju pre kupovine.
10 ključnih parametara, koji će ti pomoći da izabereš čisto i kvalitetno etarsko ulje:
1. Na pakovanju je obavezno naznačen latinski naziv roda i vrste biljke.
Uzećemo za primer etarsko ulje lavande. Latinski naziv roda i vrste u našem slučaju je: Lavandula angustifolia.
2. Naznačeno je iz kog dela biljke je ulje dobijeno.
U našem primeru: Etarsko ulje cvetova lavande.
Ovaj podatak nam je bitan, jer svaki deo biljke ima etarsko ulje različitog sastava, samim tim i različitog delovanja.
3. Naznačena je i metoda dobijanja etarskog ulja.
U našem primeru: Metoda destilacije vodenom parom.
4. Naznačen je hemotip, odnosno glavna ili glavne hemijske komponente tog etarskog ulje koje biraš da kupiš.
U našem primeru: linalool, linalil acetat, ocimen.
Različite vrste iste biljke imaju različita dominatna jedinjenja (različite hemotipove). Upravo to dominatno jedinjenje doprinosi glavnim karakteristikama etarskog ulja od kojeg imamo ili nemamo benefite.
Pakovanja koja imaju naznačen hemotip, odnosno dominatno jedinjenje, imaće i objašnjenje za šta i kako se to ulje koristi. Na taj način ćeš moći da proveriš da li je to ulje koje želiš za sebe. Ako i dalje nisi sigurna, potraži savet i konsultuj se sa stručnom osobom, ili se raspitaj za više informacija kod samog proizvođača. Ukoliko želiš da etarsko ulje koristiš i oralno, mišljenje stručne osobe nikako nemoj da preskočiš.
5. Naznačeno je uputstvo korišćenja i oznake opasnosti.
6. Naznačen je rok trajanja i LOT broj (predstavlja seriju proizvodnje; u brojevima ili slovima).
7. Obrati pažnju i na samo pakovanje. Etarska ulja nemaju dug rok trajanja, pošto su prirodni antioksidansi i prilikom izdvajanja ulja veoma se brzo razgrađuju. Zbog toga se ona pri skladištenju moraju čuvati na svežem i tamnom mestu, u tamnim staklenim iIi porcelanskim bočicama sa staklenim ili silikonskim poklopcem.
U našem primeru: K4849/10-2024.
8. Naznačena zemlja porekla i način uzgoja biljnog materijala jesu prednosti. Ukoliko proizvod ima bar kod, to su informacije koje ćeš dobiti njegovim učitavanjem.
9. Prirodna i čista (100%) etarska ulja razlikuju se po tome što na papiru ne ostavljaju mastan trag.
10. Ukoliko nemaš iskustva s etarskim uljima, parametre poput mirisa i boje teško ćeš moći da uzmeš u obzir pri samom odabiru. No, za kontrolu kvaliteta veoma su važni miris i boja. Čista etarska ulja su najčešće bezbojna, ali mogu biti i tamnocrvena, smeđa, plava, zelena, žuta ili zlatno-žuta. Miris etarskog ulja je oštar, dok je, pak, u prisustvu nečistoća neprijatan.
Danas je tržište preplavljeno veštačkim, kao i etarskim uljima veoma lošeg kvaliteta. Uglavnom su to ulja koja se dobijaju destilacijom na visokim temperaturama, odnosno brzim metodama, te je tako samo terapeutsko delovanje esencije potpuno izgubljeno. Često su i pomešana i razblažena s uljima sličnih mirisa, uz dodatke raznih sintetičkih jedinjenja i aditiva.
Jedno kvalitetno etarsko ulje ispunjava gore navedene uslove. Češće je slučaj da takva etarska ulja nabavljamo od manjih proizvođača, nego li od velikih, gigantnih. Dodatna prednost kupovine od manjih proizvođača jeste da sa njima vrlo lako možeš stupiti u kontakt, raspitati se o samom proizvodu, te dobiti željene informacije i preporuke. Pored kvalitetne esencije koju ćeš dobiti, podržaćeš i nekoga na njegovom preduzetničkom putu.
Biraš li sama svoja etarska ulja? Obraćaš li pažnju na natpise na bočici? Kvalitetan odabir uvek počinje čitanjem deklaracije.